Student Development

Home / Student Development / Extra-Curricular Activities

Extra-Curricular Activities

ECA Committee Members

ECA Head:

 

Deputy Head:

Members:

Ms. Lee Wai Sze

 

Ms. Tsea Fung Yee

Mr Chan Hon Wai
Ms Lee Wai Sum              
Ms Lee Wai Yee
Ms Li Lun Mei Susanna
Mr Wong Wai Yip

Objectives

  1. To enrich the school life of the students and to help them affirm their own value through harmonious school experiences so that they can understand the meaning of whole-person education and all-round learning.
  2. To help students develop social skills and to learn how to get along with others.
  3. To help students eradicate self-centered attitudes through communal activities and to develop their spirit of self-confidence, self- respect, self- discipline as well as respect for others.
  4. To help students learn how to tolerate and coordinate with others, accept others’ opinions, to seek common grounds and to allow for differences and to further develop their concept of community so that they will understand the rights and obligations of the individuals in the community and become aware of their own responsibilities to cultivate civic awareness and concept of democracy.
  5. To help students develop responsible and ethical working attitudes as well as to cultivate skills in organization, leadership, cooperation, assessment, reasoning, problem solving, decision making, planning, communication, innovation, liaison, critical appraisal and self-management.
  6. To provide students with opportunities to assist in developing mentally and physically in the areas of moral, intellectual, physical, community, aesthetic and spiritual education.
  7. To help students make good use of their leisure time and nurture their physical and mental well-being.
  8. To provide students’ life experiences that will better equip them with how to cope with future demands in society.
  9. To enhance good relationships between teachers and students that will in turn be beneficial for both teaching and learning.
  10. To enhance good attitudes in the spirit of Methodist College and improve the students’ sense of belonging to the school.

ECA Training Classes

Tutors

Japanese (Elementary)

Mr Wu Ta Nien

Japanese (Intermediate)

Mr Wu Ta Nien

Comics

Mr. Chan Sau Nam

Art & Design

Mr. Chan Sau Nam

Drawing

Mr. Chan Sau Nam

Computer Graphics

Mr. Lam Chi On

Caricature and graphic design

Mr. Chan Chun Shing

Taekwondo

Sun Taekwondo Club 

Archery

Mr. Ma Choi Chong

Jazz Funk and Hip Hop

Ms. Tai Tsz Kwan

Creative Music

Ms. Ho Tammy Quan Wai

Instrumental Classes

Tutors

Acoustic/Classical Guitar (Elementary)

Mr. Ng Kee Lun/
Mr. Cheung Wai Fung

Acoustic/Classical Guitar (Intermediate)

Mr. Ng Kee Lun/
Mr. Cheung Wai Fung

Violin/Viola (Elementary)

Ms. Wong Suet Yee/
Mr. Woo Chi Wing

Violin/Viola (Intermediate)

Ms. Wong Suet Yee/
Mr. Woo Chi Wing

Flute (Elementary)

Ms. Tai Cin Man

Flute (Intermediate)

Ms. Tai Cin Man

Clarinet (Elementary)

Ms Sardonna Cho

Clarinet (Intermediate)

Ms Sardonna Cho

Saxophone (Elementary)

Ms Sardonna Cho

Saxophone (Intermediate)

Ms Sardonna Cho

Dizi (Elementary)

Mr. Chan Hiu Ning

Dizi (Intermediate)

Mr. Chan Hiu Ning

Guzheng (Elementary)

Ms. Yam Ka Man

Guzheng (Intermediate)

Mr. Yam Ka Man

Drum (Elementary)

Mr. Tsang Hon Ho

Drum (Intermediate)

Mr. Tsang Hon Ho



Students' Union | Clubs and Societies | Student Organizations and Teams

 

 

Clubs and Societies

 

Name 學會名稱 Advisors(* Chief) 
Business, Accounting and Financial Studies (BAFS) and Economics  Society 財務管理與經濟學會 Ms. Li Lun Mei Susanna
Ms. Lau Yin Ling*
Board Games Club 棋藝學會 Mr. Yeung Sik Ming
Chinese History Society 國史學會 Ms. Tsea Fung Yee
Home Economics Society 家藝學會 Ms. Sparrow Michele Louise*
Ms. Lau Ka Po Natalie
Library Club 圖書館管理學會 Ms. Tsui Yeuk Ping Jasmin
Mathematics Society 數學學會 Ms. Yick Doi Pei*
Mr. Leung Kwok Keung
Music Society 音樂學會 Mr. Lee Wai Sze
Science Society 科學學會 Ms. Lau Lai Man*,
Mr. Lam Pak Nin,
Mr. Chong Chi Shing,
Ms. Law Wan Sze Cecilia,
Ms. Hung Pui Wah
Visual Arts Society 美術學會 Ms. Lee Wai Yee

 

 

Student Organizations and Teams

 

Student Organizations

組織  

2019-2020 Advisors (* Chief)

Audio Visual Technical Group

視聽技術隊

Tang Shing Lok

Big Brothers and Big Sisters Program

「師兄師姊」服務計劃

Ngai Man Hon

Careers Ambassadors

升學及就業輔導大使

Ho Shuk Han

Civic Education Group

公民教育組

Wong Kam Fu*, Kwok Wing Yi
Cheung Man Hing Karen

ECA Ambassadors

課外活動大使

Lee Wai Sze, Tsea Fung Yee

English Ambassadors

英語大使

Sparrow Michele Louise*
Lau Ka Po Natalie

Environmental Protection Group

校園環保組

Lam Hiu Chun

Girl Guides

女童軍

Ma Chui Yan

MC Literary Task ForceC

循道中學文藝工作組C

Ng Sheung Chun*, Lam Hiu Chun, Chong Yiu Man

MCTV

循道中學校園電視台

Siu Ping Lun*, Chan Hing Lam,
Wong Wai Yip

Photography Group

校園攝影組

Chan Hing Lam

Putonghua Group

普通話組

Ko Siu Man

Prefects’ Board

學校領袖生隊

Wong Man Fung

Wesley Publication

校刊

Wong Wai Ping Alison*, Lee Wai Sum, Sparrow Michele Louise, Li Hoi Sai,
Ng Sum Yi

The Wind Publication

凱風(學生報)

Ng Sheung Chun* (Chi)
Sparrow Michele Louise (Eng)

Red Cross

紅十字會

Fung Tsz Suet*, Siu Ping Lun

School Ambassadors

校園大使

Tang Chi Wai

Scouts

童軍

Wong Wing Sze*, Au Yeung Lik

Sports Union

體育聯會

Chan Hon Wai*, Lai Hiu Yee

Student Christian Fellowship

學生基督徒團契

Tsang Ka Fai*, Poon Kin Yan,
Lam Ka Yi

Student Union’s Advisory Board

學生會評議會教職員顧問

Chan Hon Wai, Siu Ping Lun,
Li Siu Kei, Chiu Ka Wai,
Wong Kam Fu, Kwok Wing Yi

Voluntary Service
Group

志願服務組

Lau Chi Chiu*, Tsang Yuet Man, Sem Mary Lok Yan


 

School Teams

組織

2019-2020 Advisors (* Chief)

Aquatic Team

游泳隊(男女)

Chan Hon Wai

Archery Team

射箭隊 (男女)

Kan Chung Yan*, Kwok Wing Yi

Athletic Team

田徑隊 (男女)

Chan Hon Wai

Badminton Team

羽毛球隊 (男女)

Lai Hiu Yee

Basketball Team

籃球隊 (男)

Chan Hon Wai

Chinese Debate Team

中文辯論隊

Sem Mary Lok Yan*, Li Siu Kei

English Debate Team

英文辯論隊

Wong Wai Chung*, Sparrow Michele Louise, Tang Chi Wai

Chinese Drama Team

中文戲劇隊

Tsang Yuet Man

Dodgeball Team

閃避球隊 (男女)

Lai Hiu Yee

English Drama Team

英文戲劇隊

Sparrow Michele Louise*,
Liu Shuk Wan Daisy

Football Team

足球隊 (男)

Siu Ping Lun, Ngai Man Hon

Mathematics Team

數學隊

Yick Doi Pei

Robotics School Team

機器人隊

Siu Ping Lun

Rock Band

搖滾樂隊

Lee Wai Sze

School Choir

合唱團

Ho Wing Fei

School Orchestra

管弦樂團

Lee Wai Sze

Scrabble Team

英文串字隊

Yan Suk Yee Stella

Table Tennis Team

乒乓球隊 (男女)

Lai Hiu Yee

Volleyball Team

排球隊 (男女)

Lai Hiu Yee

 

One Sport One Art Programme

 

All F1 and F2 students are required to join the program while F3 students are encouraged to join. Students are expected to take at least one “major” in the sport or art category and one minor in the other category.

 

“Major” refers to School Teams, SEN training classes or School training classes. 

 

“Minor” refers to taking part in a sport or art event as a competitor or performer. 

 

 

Sport Development

 

Art Development

Major

School Sports Teams,

SEN training classes,

Corresponding Training Classes

 

Drama, School Music Teams,

SEN training classes,

Corresponding Training Classes

Minor
(Competitor or Performer)

Sports Day Event 

Inter-school Competitions

Variety Show

Speech / Music Festivals

Inter-school Competitions (writing, drama, debate etc.)

Completion Criteria


Period: From 4th September 2020 to 20th May 2021
Major   

  • ECA Training Classes / School Team attendance 70%

Minor

  • Participate in at least one event

 

Follow up

  • Students will be encouraged to join competitions. Details of the competitions will be posted on the e-notice.
  • The school will monitor students’ records in terms of enrolment & attendance.
  • For Form 1 and 2 students, the interim report will show the attendance rate of their major.
  • For Form 1 and 2 students, the words ‘Complete / Incomplete to finish the program’ will be printed on the final term report to indicate whether they have fulfilled the criteria. For Form 3 students, the words ‘Complete the program’ will be printed on the final report for those who have fulfilled the criteria.