ECA Committee Members
ECA Head:
Deputy Head: |
Ms. Lee Wai Sze
Ms. Tsea Fung Yee |
Objectives
- To enrich the school life of the students and to help them affirm their own value through harmonious school experiences so that they can understand the meaning of whole-person education and all-round learning.
- To help students develop social skills and to learn how to get along with others.
- To help students eradicate self-centered attitudes through communal activities and to develop their spirit of self-confidence, self- respect, self- discipline as well as respect for others.
- To help students learn how to tolerate and coordinate with others, accept others’ opinions, to seek common grounds and to allow for differences and to further develop their concept of community so that they will understand the rights and obligations of the individuals in the community and become aware of their own responsibilities to cultivate civic awareness and concept of democracy.
- To help students develop responsible and ethical working attitudes as well as to cultivate skills in organization, leadership, cooperation, assessment, reasoning, problem solving, decision making, planning, communication, innovation, liaison, critical appraisal and self-management.
- To provide students with opportunities to assist in developing mentally and physically in the areas of moral, intellectual, physical, community, aesthetic and spiritual education.
- To help students make good use of their leisure time and nurture their physical and mental well-being.
- To provide students’ life experiences that will better equip them with how to cope with future demands in society.
- To enhance good relationships between teachers and students that will in turn be beneficial for both teaching and learning.
- To enhance good attitudes in the spirit of Methodist College and improve the students’ sense of belonging to the school.
ECA Training Classes |
Tutors |
Japanese (Elementary) |
Mr Wu Ta Nien |
Japanese (Intermediate) |
Mr. Wu Ta Nien |
Taekwondo |
Sun Taekwondo Club |
Archery |
Mr. Ma Choi Chong |
Creative Music |
Ms. Ho Tammy Quan Wai |
Instrumental Classes |
Tutors |
Acoustic/Classical Guitar (Elementary) |
Mr. Ng Kee Lun/ |
Acoustic/Classical Guitar (Intermediate) |
Mr. Ng Kee Lun/ |
Violin/Viola (Elementary) |
Ms. Wong Suet Yee/ |
Violin/Viola (Intermediate) |
Ms. Wong Suet Yee/ |
Flute (Elementary) |
Ms. Tai Cin Man |
Flute (Intermediate) |
Ms. Tai Cin Man |
Clarinet (Elementary) |
Ms Sardonna Cho |
Clarinet (Intermediate) |
Ms Sardonna Cho |
Saxophone (Elementary) |
Ms Sardonna Cho |
Saxophone (Intermediate) |
Ms Sardonna Cho |
Dizi (Elementary) |
Mr. Chan Hiu Ning |
Dizi (Intermediate) |
Mr. Chan Hiu Ning |
Guzheng (Elementary) |
Ms. Yam Ka Man |
Guzheng (Intermediate) |
Mr. Yam Ka Man |
Students' Union | Clubs and Societies | Student Organizations and Teams
Clubs and Societies
Name | 學會名稱 | Advisors(*Chief) |
Business, Accounting and Financial Studies (BAFS) and Economics Society | 財務管理與經濟學會 | Ms. Li Lun Mei Susanna Ms. Lau Yin Ling* |
Board Games Club | 棋藝學會 |
Mr. Yeung Sik Ming |
Chinese History Society | 國史學會 | Ms. Tsea Fung Yee |
English Society | 英文學會 |
Ms. Sparrow Michele Louise* |
Home Economics Society | 家藝學會 | Ms. Chan Kwan Ying |
iSTEM Society (Innovation STEM Society) | 科創社 (全名: 科技創新社) |
Mr. Wong Kwok Wai* |
Library Club | 圖書館管理學會 | Ms. Tsui Yeuk Ping Jasmin |
Mathematics Society | 數學學會 |
Mr. Luk Cheuk Fai* |
Music Society | 音樂學會 | Ms. Lee Wai Sze* Ms. Ng Suet Ngai Ashley |
Science Society | 科學學會 | Ms. Law Wan Sze Cecilla* Mr. Au Yeung Lik Ms. Fung Tsz Suet Ms. Fong Chi Tai |
Visual Arts Society | 美術學會 | Ms. Lee Wai Yee |
Student Organizations and Teams
Organizations |
組織 |
Advisors (* Chief) |
|
Audio Visual Technical Group |
視聽技術隊 |
Fong Chi Tai* Lam Wai Fung |
|
Big Brothers and Big Sisters Program |
「師兄師姊」服務計劃 |
Ngai Man Hon |
|
Careers Ambassadors |
升學及就業輔導大使 |
Ho Shuk Han |
|
Civic Education Group |
公民教育組 |
Cheung Man Hing Karen*, Ho Man Chiu |
|
English Ambassadors |
英語大使 |
Sparrow Michele Louise*, Lai Lok Yi, Yang Yee Shuen |
|
Flag Raising Squad |
升旗隊 | Lam Chi Wai*, Chan Hon Wai, Ko Siu Man | |
Girl Guides |
女童軍 |
Ma Chui Yan |
|
MC Literary Task Force |
循道中學文藝工作組 |
Sem Mary Lok Yan*, Ng Yeung, Yeung Man Yu, Lam Chi Wai |
|
MCTV |
循道中學校園電視台 |
Tang Chi Wai, Chan Hing Lam*, Ng Suet Ngai Ashley |
|
Photography Group |
校園攝影組 |
Chan Hing Lam |
|
Prefects’ Board |
學校領袖生隊 | Wong Man Fung*, Ng Yeung | |
Wesley Publication | 校刊 |
Wong Wai Ping Alison*, Lee Wai Sum, Sparrow Michele Louise, Li Hoi Sai, Eng TA (or Yan Ching) |
|
The Wind Publication | 凱風(學生報) |
Chan Cheuk Ying (Chi) |
|
School Ambassadors |
校園大使 |
Tang Chi Wai |
|
Sports Union |
體育聯會 | Chan Hon Wai*, Lai Hiu Yee | |
Student Christian Fellowship |
學生基督徒團契 | Poon Kin Yan, Lam Ka Yi | |
Student Union’s Advisory Board |
學生會評議會教職員顧問 |
SU: Chiu Ka Wai, SC: Wong Kam Fu*, Yan Ching |
|
Vertical Houses |
四社 |
Au Yeung Lik, Kwok Wing Yi, Tsang Ka Fai, Wong Wing Sze, Chiu Ka Wai, Ho Wing Fei, Wong Wai Yip, Sem Mary Lok Yan |
School Teams |
組織 |
Advisors (* Chief) |
Aquatic Team |
游泳隊 |
Chan Hon Wai |
Archery Team |
射箭隊 |
Chan Hon Wai |
Athletic Team |
田徑隊 |
Chan Hon Wai |
Badminton Team |
羽毛球隊 |
Lai Hiu Yee |
Basketball Team |
籃球隊 |
Chan Hon Wai |
Chinese Debate Team |
中文辯論隊 |
Chan Cheuk Ying*, Li Siu Kei |
English Debate Team |
英文辯論隊 |
Wong Wai Chung*, Yan Ching |
Chinese Drama Team |
中文戲劇隊 |
Tsang Yuet Man |
Dodgeball Team |
閃避球隊 |
Lai Hiu Yee |
English Drama Team |
英文戲劇隊 |
Sparrow Michele Louise*, Wong Yee Tung Harries |
Football Team |
足球隊 |
Ngai Man Hon |
iRobotics Team |
創新機械人隊 | Wong Kwok Wai*, Ng Man Him |
Rope Skipping Team |
花式跳繩隊 |
Lai Hiu Yee |
Rock Band |
搖滾樂隊 |
Lee Wai Sze |
School Choir |
合唱團 |
Ho Wing Fei |
School Orchestra |
管弦樂團 |
Lee Wai Sze |
Scrabble Team |
英文串字隊 |
Yan Suk Yee Stella |
Table Tennis Team |
乒乓球隊 |
Lai Hiu Yee |
Volleyball Team |
排球隊 |
Lai Hiu Yee |
One Sport One Art Programme
Students are expected to take at least one “major” in the sport or art category and one minor in the other category.
“Major” refers to School Teams or School training classes.
“Minor” refers to taking part in a sport or art event as a competitor or performer.
Sport Development |
Art Development |
|
Major |
School Sports Teams, Corresponding Training Classes
|
Drama, School Music Teams, Corresponding Training Classes |
Minor |
Sports Day Event Inter-school Competitions |
Variety Show Speech / Music Festivals Inter-school Competitions (writing, drama, debate etc.) |
Completion Criteria
Period
From 5th September 2022 to 20th May 2023
Major
- ECA Training Classes / School Team attendance 70%
Minor
- Participate in at least one event